Създадено на 28.03.2025 г.
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ е държавен орган, който се грижи за спазването на правата на работниците в България. Ако работите по трудов договор и считате, че Вашият работодател нарушава правата Ви, винаги можете да сигнализирате Главната инспекция по труда.
В тази статия ще научите повече кога можете да се обърнете към Главна инспекция по труда и как да изготвите, и подадете Вашия сигнал.
I. Кога мога да се обърна към Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“?
Ако работите на трудов договор в България, можете да сигнализирате Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ за всяко нарушаване на правата Ви от Вашия работодател, например:
- Ако работодателят не Ви изплаща заплатата в срок;
- Ако работодателят не Ви изплаща заплатата в пълен размер;
- Ако работодателят Ви принуждава да работите допълнително извън работното Ви време. Извънредният труд в България е забранен и се допуска само в някои случаи според Кодекса на труда, като винаги се компенсира. ;
- Ако работодателят отказва да сключи трудов договор с Вас, но очаква Вие да работите за него;
- Ако работодателят не осигурява здравословни и безопасни условия на труд и др.;
Може да сигнализирате Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и за всеки друг случай, ако мислите, че правата Ви като работник са нарушени. При съмнение дали поведението на работодателя е законно, например дали законно Ви разпорежда да работите извънредно, можете винаги да се обърнете към адвокат за съдействие.
Намиране на добър адвокат в България
II. Каква информация трябва да предоставя на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“?
На първо място, трябва да включите информация за Вас – имената Ви, дата на раждане, ЛНЧ или ЕГН, адрес, на който живеете, телефонен номер и/или email адрес. Инспекцията по труда ще запази в тайна Вашето име и няма да го разкрие пред работодателя.
На следващо място, трябва да включите информация за Вашия работодател – имена или име на фирма, ЕИК на фирмата, ако го знаете, адреса, на който работите.
Ако не разполагате с пълна информация за Вашия работодател, можете възможно най-подробно да опишете всичко, което знаете за него.
Важно! В текста на сигнала трябва подробно да опишете поведението на Вашия работодател и защо считате, че правата Ви като работник са нарушени. Например: да разкажете за кои месеци не сте получавали заплата или тя е била в по-нисък размер; да разкажете за условията на труд и защо застрашават здравето Ви; да опишете кога работодателят Ви е принуждавал да работите извънредно и имало ли е някаква компенсация за това и др.
Колкото по-подробно опишете ситуацията, толкова по-добра проверка може да направи Инспекцията по труда.
Важно! Ако имате доказателства за нарушението на правата Ви, трябва да ги опишете в сигнала и да ги приложите към него като копия(а не оригинали!). Такива доказателства например могат да бъдат: извлечение от банковата Ви сметка, от което се вижда за кои месеци сте получили заплата и за кои не, разписки и фишове за заплати и др.
Ако нямате писмени доказателства, може да опишете имало ли е свидетели на поведението на работодателя Ви и да посочите техните имена.
Колкото повече информация и доказателства представите на Инспекцията по труда, толкова по-голям е шансът нарушенията на работодателя да бъдат разкрити.
Сигналът може да напишете в свободен текст или да ползвате този образец.
III. Как да подам сигнал до Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“?
Има няколко начина за подаване на сигнал до Инспекцията по труда:
- В офис на Инспекцията по труда по вашия адрес – сигналът се подава на хартия, подписан от Вас. Адреси на офисите на Инспекция по труда в страната можете да намерите тук;
- По електронен път чрез сайта на Инспекция по труда – в този случай сигналът трябва да е подписан с квалифициран електронен подпис;
- По пощата или чрез куриер до офис на Инспекцията по труда;
- На националния телефон на Инспекция по труда – 0700 17 670 или на обявените телефони за контакт с дирекции „Инспекция по труда“ в областните градове, които ще намерите тук.
В сигнала си може да посочите как искате да получите отговора на Инспекцията по труда:
- на място в офиса на Инспекцията по труда лично или от упълномощено лице;
- по пощата на посочения адрес за кореспонденция;
- по куриер за Ваша сметка на посочения адрес за кореспонденция;
- подписан с електронен подпис на Вашата електронна поща;
- подписан с електронен подпис на профила Ви в Системата за сигурно електронно връчване на Министерство на електронно управление. За да си направите профил в тази система, следва да имате квалифициран електронен подпис или ПИК на НАП.
IV. Какви са последиците от сигнализиране на Инспекцията по труда?
Инспекцията по труда ще направи проверка по Вашия сигнал, като може:
- Да прави проверки на място при работодателя;
- Да изисква всякакви документи от него за наетите работници, вкл. счетоводни документи;
- Да прави проверки в Национална агенция за приходите и други държавни органи;
- Да се свърже с Вас за получаване на допълнителна информация, ако е необходимо и др.
Ако Инспекцията по труда установи, че работодателят е извършил нарушение на Вашите права, може да му наложи глоба или имуществена санкция.
Инспекцията по труда също може да издаде задължително предписание за работодателя – какво и в какъв срок той трябва да направи, напр. да Ви изплати заплатата и др.
Ако сте работили без да имате сключен трудов договор и сигнализирате Инспекцията по труда, докато все още работите за работодателя, ще бъде издадено задължително предписание към него да сключи трудов договор с Вас.
Важно! За да може Инспекцията по труда да защити правата Ви, е важно да работите по трудов договор и условията на труд да са описани в него, а не уговорени устно с работодателя. Повече за правата си като работник вижте в статията ни Права на работниците в България.
Съветваме Ви при възникнали въпроси или необходимост от подаване на сигнал до Инспекция по труда, да се свържете с адвокат, който да защити Вашите интереси:
- Log in to post comments