Създадено на 20.03.2025 г.

Ако не си навършил 18 години, според българския закон все още си дете и се ползваш от специалната закрила, която се дава на децата, включително относно задържането от органите на властта. 

В тази статия ще научиш какво означава „задържане“ и какви права имаш като дете, ненавършило 18-годишна възраст в България. 

I. Какво означава „задържане“  и какви са последиците от него?

Задържането означава принудително настаняване  в определени места за това в България (специален дом за временно настаняване на чужденци или накратко СДВНЧ), от които не може да се излиза определен период от време. Задържането винаги е за конкретен срок, защото ограничава свободата на придвижване.

 В България има два вида задържане на чужденци:

  • Имиграционно задържане – най-често когато чужденец е влязъл незаконно в страната или вече няма разрешение да остане в България, поради което трябва да бъде изведен от страната и върнат в родината си;
  • Задържане по време на процедура за получаване на международна закрила – в някои случаи чужденец може да бъде задържан за  определен срок или докато приключи производството по подадената от него молба за закрила. 

Повече за задържането и последиците от него можеш да прочетеш тук.

II. Мога ли да бъда задържан ако не съм навършил 18 години?

Ако си под 18 години и си в България без родителите си, според българското законодателство не можеш да бъдеш подложен на имиграционно задържане! Полицейските служители са длъжни да сезират дирекция „Социално подпомагане“ за предприемане на мерки по Закона за закрила на детето.

 Ако вместо това бъдеш задържан и настанен в специален дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ), веднага трябва да поискаш адвокат, който ще защити твоите права. 

Намиране на добър адвокат в България

Поискай помощ

Ако си в България с твой родител и той е задържан от органите на властта в специален дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ), то ти също можеш да бъдеш задържан с него, но за срок не по-дълъг от 3 месеца. 

III. Мога ли да бъда задържан, ако съм подал молба за международна закрила и не съм навършил 18 години?

Ако си  под 18 години и си потърсил закрила в България, може да бъдеш задържан по време на бежанската си процедура само като крайна мярка. Според закона това задържане трябва да бъде за възможно най-кратко време, но законът не определя максимален срок.

По време на престоя си в център за задържане имаш право на образование и трябва да имаш възможност да участваш в развлекателни и други дейности, подходящи за твоята възраст

IV. Какви други права имам?

Като чужденец под 18 години в България, имаш следните права:

  • Да поискаш да ти бъде назначен незабавно адвокат, който да се погрижи за интересите и  безопасността ти;
  • Да разговаряш с държавните служители на разбираем за теб език. Ако не говориш български, можеш да поискаш да присъства преводач от твоя роден език. Ако не разбираш добре преводача, можеш винаги да задаваш въпроси и да поискаш да бъде повикан друг преводач;
  • Да бъдеш прегледан от лекар или психолог при нужда. Ако не се чувстваш добре, веднага следва да съобщиш това на държавните служители, за да ти се окаже медицинска помощ;
  • Да задаваш въпроси и да искаш да бъдш информиран за всички, предприемани от служителите действия;
  • Да разговаряш по телефона и да поддържаш контакт с родителите си и своето семейство;
  • Да разговаряш със служители от неправителствени организации, които предоставят помощ и съдействие на чужденци и се грижат за защитата на техните права;
  • Да посещаваш училище, както и да участваш в различни развлекателни дейности, да играеш навън и да общуваш с други деца.

Държавните служители и полицията нямат право да извършват физическо или вербално насилие спрямо теб! Ако това се случи, трябва незабавно да уведомиш своя адвокат и да съобщиш за това на други служители или помагащи организации. 

Още за престоя си в България и правата, с които разполагаш, ще научиш от тази статия: Хората под 18 години пътуващи сами