Публикувано на 5 август 2024

На територията на България съществуват няколко разрешения за законно пребиваване на чужденци, които не са граждани на някоя от държавите в Европейския съюз. Те са: 

  • Краткосрочно – чужденците могат да пребивават до 90 дни в България в рамките на всеки 180-дневен период от датата на влизането им в страната. Такива са случаите например ако идвате в България за туризъм, почивка или на гости на познати/роднини
  • Продължително – с разрешен срок за пребиваване до 1 година; 

Достъп до трудовия пазар на чужденци в България и съответните разрешения за пребиваване

  • Дългосрочно – с разрешен срок за пребиваване до 5 години;
  • Постоянно – с разрешен неопределен срок. 

В тази статия ще бъдат разгледани случаите, в които можете да получите дългосрочно или постоянно пребиваване и каква е процедурата за получаването на тези разрешения. 

Разрешение за постоянно пребиваване

Кой може да кандидатства за разрешение за постоянно пребиваване?

Разрешение за постоянното пребиваване можете се получите само ако сте чужденец, който е: 

  1. Пребивавал на законно основание и непрекъснато в България през последните 5 години

Това на практика означава, че преди това сте имали продължително пребиваване, което сте подновявали редовно. Да сте пребивавали без прекъсване на територията на България не означава, изобщо никога да не излизали извън страната, а че НЕ трябва да сте отсъствали повече от 30 месеца от страната в рамките на тези 5 години. 

Важно! Ако досега сте пребивавали в страната с разрешение за продължително пребиваване на основание, че сте студент, ученик, стажант в България, тогава  за целите на получаване на постоянно пребиваване се отчита само половината от времето Ви за пребиваване  - тоест 2 години се равняват на 1 година.

Важно! Ако сте лице с временна закрила, периодът, в който пребивавате в България, не се зачита за тези 5 години, нужни за получаване на разрешението за постоянно  пребиваване.

  1. От български произход.

В този случай няма изискване преди това да сте пребивавали в България. 

  1. Пребивавал 5 години законно и непрекъснато в България след сключването на граждански брак с постоянно пребиваващ в България чужденец.

Ако бракът е с чужденец, който има разрешение за постоянно пребиваване поради извършени инвестиции, тогава няма изискване за пребиваване в страната за 5 години;

  1. Деца под 18 години на български гражданин или на постоянно пребиваващ в България чужденец, ако тези деца не са встъпили в брак.
  2. Деца под 18 години, които са изоставени от родители - чужди граждани, на територията на България, които са настанени в социална институция за грижа
  3. Родител на български гражданин, ако издържа детето си, което е български гражданин и е пребивавал в България законно и непрекъснато поне 3 години;
  4. Извършил финансова инвестиция между 500 000 хил. и 6 милиона лева. В закона за предвидени различни варианти на инвестиране, според които варира и сумата на инвестицията. 
  5. Няма български произход, но е имал българско гражданство, което е изгубил и иска да се установи отново в България.
  6. Влязъл, пребивавал или е роден в България до 27 декември 1998 г. и чийто родител е сключил граждански брак с български гражданин;
  7. Членове на семейството на български гражданин, ако са пребивавали законно и непрекъснато в България през последните 5 години;
  8. До 27 декември 1998 г. са влезли, пребивават и не са напускали територията на България или са родени на територията на България и не са признати за граждани на бившите съветски републики. Повече за този тип пребиваване можете да прочетете в тази статия. 

Необходими документи

За да кандидатствате за разрешение за постоянно пребиваване в Бълагряи трябва да подадете в Дирекция „Миграция“ (бул. „Княгиня Мария Луиза“ 48, 1202 София) или в ОДМВР съобразно адреса Ви на пребиваване следните документи: 

  1. Заявление по образец
  2. Документ за платена държавна такса за обработка на документите – 10 лева; 
  3. Копие на редовен и валиден паспорт или заместващ го документ със страниците на снимката и личните данни и визата, ако такава се изисква (носете оригинала със себе си, за да сверят копието с него);
  4. Доказателство, че имате стабилни, редовни, предвидими и достатъчни средства за издръжка, в размер, не по-малък от минималната месечна работна заплата или минималната пенсия за страната. 
  5. Свидетелство за съдимост, издадено от държавата, на която сте гражданин, или от държавата, в която пребивавате обичайно (напр. България); 
  6. Доказателство за осигурено жилище, напр. договор за наем, както и декларация от собственика за предоставен адрес на пребиваване по образец. Ако собственика на имота не подава лично тази декларация, а я подавате Вие вместо него, то тя трябва преди това да е заверена от нотариус. 
  7. Нужна Ви е виза за дългосрочно пребиваване (виза тип D) САМО ако за първи път кандидатствате за пребиваване в България и преди това не сте живели тук на други законно основание (например лица с български произход, лица, които са загубили българското си гражданство, но искат да се установят в България) или не сте родени в Българи. Как да се сдобиете с такава виза може да научите тук

В зависимост от основанието за придобиване на разрешение за постоянно пребиваване, може да се изискват и друг тип документи като:

  • Удостоверение за раждане – за доказване на български произход или роднинска връзка. 
  • Официален документ, издаден от дипломатическо или консулско представителство на съответната бивша съветска република, че лицата не са признати за граждани на съответната държава.
  • Официален документ, удостоверяващ влизането на лицето на територията на Република България до 27 декември 1998 г.;
  • Удостоверение за сключен брак.
  • Копие от съдебното решение и/или заповед за настаняване на дете.

Документите трябва да ги подадете най-малко 2 месеца преди да е изтекло текущото Ви разрешение за пребиваване в България или виза.

Следва да получите отговор до 2 месеца. Ако случаят Ви е по-сложен и има нужда от още документи, органите могат да удължат срока с още 2 месеца. Ако това се случи, ще Ви уведомят писмено. 

Ако Ви предоставят право на постоянно пребиваване, трябва да платите такса за издаване на разрешението за пребиваване, която за повечето случаи е 1000 лева, освен за:

  • чужденци от български произход, които плащат такса  50 лева; и
  • чужденци – членове на семейството на български гражданин – 150 лева

Дългосрочно пребиваване

Разрешението за дългосрочно пребиваване се предоставя на чужденци, които са пребивавали законно и без прекъсване в България през последните 5 години преди да подадат заявлението за получаване на това разрешение. 

За да имате непрекъснато пребиваване е необходимо периодите Ви на отсъствие от България да не надхвърлят общо 10 месеца през тези последни 5 години и да са под 6 последователни месеца.

Важно! Ако имате хуманитарен или бежански статут в България, също може да получите такова разрешение за пребиваване. В този случай към тези 5 години се брои и половината от периода, от подаването на молба за международна закрила до датата на издаване на български документ за самоличност като получили закрила лица или целият срок на пребиваване между посочените дати, ако той е повече от 18 месеца. Наличието само на висящо производство за предоставяне на международна закрила не е основание за предоставяне на статут на дългосрочно пребиваване.

Важно! Ако досега сте пребивавали в страната с разрешение за продължително пребиваване на основание, че сте студент, ученик, стажант в България, тогава  за целите на получаване на дългосрочно пребиваване се отчита само половината от времето Ви за пребиваване  - тоест 2 години се равняват на 1 година.

НЕ СЕ ЗАЧИТАТ периодите на пребиваване и на лицата, които са пребивавали в България:

  • с временна закрила;
  • като членове на персонала на дипломатическо или консулско представителство, или на представителство на международна организация, акредитирана в България, и на членовете на техните семейства;
  • на основание от временно естество като работещи по програми au pair, сезонни работници, доставчици на презгранични услуги, работници или служители, командировани от доставчик на услуги, за осигуряване на презгранични услуги, или когато разрешението им за пребиваване е формално ограничено.

Необходими документи

За разрешение за дългосрочно пребиваване трябва да подадете в Дирекция „Миграция“ (бул. „Княгиня Мария Луиза“ 48, 1202 София) или в ОДМВР (Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи) в мястото, където се намирате следните документи: 

  1. Заявление по образец.
  2. Копие на редовен паспорт или заместващ го документ със страниците на снимката и личните Ви данни (носете оригинала със себе си, за да сверят копието с него).
  3. Доказателство, че имате стабилни, редовни, предвидими и достатъчни средства за издръжка (например трудов договор), за период, не по-малък от 1 година, като се вземат предвид минималната месечна работна заплата и пенсия за Република България.
  4. Задължителна медицинска застраховка, ако не сте здравно осигурени в България;
  5. Доказателство за осигурено жилище, напр. договор за наем, както и декларация от собственика за предоставен адрес на пребиваване по образец (заверена от нотариус, ако не я подава лично). 
  6. Копие на решение за предоставяне на бежански или хуманитарен статут, ако имате такъв.

Документите трябва да ги подадете най-малко 2 месеца преди да е изтекъл срокът на разрешението, въз основа на което пребивавате законно в България. 

Трябва да получите решение в рамките на до 2 месеца. Ако случаят Ви е по-сложен и има нужда от още документи, органите могат да удължат срока с още 2 месеца. Ако това се случи, ще Ви уведомят писмено. 

Ако получите дългосрочно пребиваване, ще Ви се издаде разрешение за пребиваване на дългосрочно пребиваващ в Европейския съюз. Разрешението е със срок на валидност 5 години. Когато изтече, трябва да го подновите, подавайки заявление отново. 

При тази процедура се дължи такса от 110 лева.

Какво да направите, ако Ви откажат? 

Ако органите откажат да Ви издадат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, може да оспорвате този отказ пред съд. Имате 14-дневен срок от момента, в който Ви съобщят отказа да направите това. За целта се консултирайте с адвокат, който да Ви подготви жалбата срещу отказа. При нужда от правна помощ може да попълните следната форма: 

Поискай помощ

Отнемане на постоянно или дългосрочно пребиваване

Има различни основания по Българското законодателство, на базата на които могат да Ви отнемат постоянното или дългосрочно пребиваване. Някои от тях са например ако:

  • се установи, че данните, които сте представили за получаването на пребиваването, са неверни;
  • бракът Ви е бил прекратен преди изтичането на 7 години от сключването му , когато сте получили постоянно пребиваване заради това, че имате сключен граждански брак с постоянно пребиваващ в страната чужденец;
  • се установи, че бракът с български гражданин е прекратен преди изтичането на 5 години от сключването му 
  • се установи, че сте отсъствали от територията на държавите - членки на Европейския съюз, за период от 12 последователни месеца. Тоест ако сте били в рамките на Европейския съюз това не важи. 
  • като притежател на синя карта на ЕС, сте получил разрешение за дългосрочно пребиваване в България и сте  отсъствали 24 последователни месеца от територията на държавите - членки на Европейския съюз.
  • Ви отнемат хуманитарния или бежански статут.
  • като чужденец, получил разрешение за дългосрочно пребиваване, сте придобили статут на дългосрочно пребиваващ в друга държава - членка на Европейския съюз;
  • при всички случаи отсъствате от България за период от 6 години.

Списъкът не е изчерпателен и изброява само някои от по-често срещаните основания. За пълния списък вижте член 40 от Закона за чужденците в Република България.