Създадено на 10.01.2025

I.Какво е пенсионно осигуряване?

Това  е организирана от държавата система, която обхваща задължително всички работещи в България и която Ви защитава  срещу възникването на определени социални рискове, като риска „старост и смърт“. Тази система Ви дава право да получавате месечна парична сума (пенсия) от държавата при навършване на определена възраст и натрупване на определен брой години осигурителен стаж

За да се пенсионирате и получавате пенсия, през годините трябва да сте били социално осигурени за социален риск „старост и смърт“ – това означава да сте внасяли сами или да са били внасяни за Вас всеки месец социални осигуровки  за този риск в Национална агенция за приходите (НАП). Задължително социално осигурени за „старост и смърт“ сте, ако:

  • работите по трудов договор;
  • сте държавен служител;
  • сте служител в съдебната система;
  • сте синдик, ликвидатор, прокурист и т.н.;
  • работите по трудови договори за краткотрайна, селскостопанска работа до 90 дни;
  • извършвате дейност по събиране на диворастящи гъби и плодове;
  • упражнявате свободна професия (адвокат, фрийлансър, лекар, счетоводител и др.);
  • сте търговец(едноличен търговец, собственик на и съдружник в търговски дружества/фирми);
  • работите по граждански договор;

Осигуровките за риска „старост и смърт“ се внасят или от Вас (ако сте търговец или упражнявате свободна професия например), или от Вашия работодател (например, ако работите по трудов договор) или от държавата (ако сте държавен служител). Повече за социалното осигуряване и внасянето на социални осигуровки в България вижте тук .

Пенсионното осигуряване е 3 вида:

  1. Задължително пенсионно осигуряване
  2. Допълнително задължително пенсионно осигуряване

Тези два вида осигуряване са задължителни по закон. 

  1. Допълнително доброволно пенсионно осигуряване

При този вид осигуряване Вие сами решавате дали искате да плащате осигурителни вноски, за да получите пенсия. 

По долу ще бъдат разгледани всеки един вид пенсионно осигуряване в детайли: 

II.Задължително пенсионно осигуряване

Този вид пенсионното осигуряване Ви дава право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. 

1.Необходим стаж и възраст

Имате право на такава пенсия, ако сте:

  • жена и към януари 2025 г. имате навършени 62 г. и 4 месеца и са плащани осигуровките Ви за 36 години и 8 месеца.
  • мъж и към януари 2025 г. имате навършени 64 г. и 8 месеца и са плащани осигуровките Ви за 39 години и 8 месеца.

Възрастта за пенсиониране всяка година се променя и увеличава.

Важно! В някои случаи можете да се пенсионирате и по-рано, и при по-малък осигурителен стаж в зависимост от характера и вида работа, която сте вършили

В България трудът се разделя на три категории в зависимост от това какви са условията за извършване на работата и дали тя е вредна и/или опасна за здравето на работника:

  • първа категория труд включва професиите, които са най-тежки и опасни за здравето на работника, например:  хора, работещи под земята в рудници, минни спасители, водолази, работници в металургията и др.
  • втора категория труд включва професии, които са по-малко опасни, но все пак вредят на здравето – работа в цехове за производство на различни опасни вещества, като хлор, киселини, азбест или такива, изработващи пиротехнически изделия и др.
  • трета категория труд включва всички останали професии и работни дейности, които не попадат в първа или втора категория труд.

Ако сте работили при първа или втора категория труд и не сте придобили право на пенсия от Професионален пенсионен фонд (виж Секция  III, точка 3 по-долу), можете да се пенсионирате по-рано както следва:

За жени: 

  • първа категория труд – при навършени  51 години и 10 г. стаж към 2025 г.;
  • втора категория труд – при навършени  56 г. и 15 г. стаж към 2025 г.

За мъже:

  • първа категория труд –  при навършени  54 г. и 4 месеца и 10 г. стаж към 2025 г.;
  • втора категория труд – при навършени 59 г. и 4 месеца и 15 г. стаж към 2025 г.

Можете да се пенсионирате по-рано и при по-леки условия, и ако сте работили някои конкретно посочени в закона професии: Например, ако сте работили като балерини/балетисти,  можете да се пенсионирате при 25 години осигурителен стаж и възраст 44 г. и 4 месеца към  2025 г. независимо от Вашия пол.

Ако сте работили като учители, също можете да се пенсионирате по-рано:

  • за жени – възраст от 59 г. 4 м. и стаж 25 г. и 8 м. към 2025 г.
  • за мъже – възраст от 61 г. и 8 м. и стаж 30 г. и 8 м. към 2025 г.

Важно! Ако нямате нужния стаж, пак можете да се пенсионирате.  За целта трябва да имате:

  • навършени 67 години (независимо от Вашия пол) И
  • поне 15 години действителен осигурителен стаж.

Действителният осигурителен стаж включва реално изслуженото от Вас календарно време по трудово или служебно правоотношение, както и времето, през което сте работили и сте били задължително осигурени за риска „старост и смърт“, времето, през което сте подлежали на задължително осигуряване за своя сметка и сте внесли дължимите осигурителни вноски и др.

 Ако имате само осигурителен стаж от 36 г. и 8 месеца за жените и 39 г. и 8 месеца за мъжете, но не сте навършили определената пенсионна възраст, можете  да се пенсионирате до 1 година по-рано преди нейното навършване. В този случай обаче ще получите по-малка пенсия. 

2. Къде трябва да внасям осигуровки за задължителното пенсионно осигуряване?

Осигуровките за този вид пенсионно осигуряване се внасят в Националната агенция по приходите (НАП), като има обособен фонд „Пенсии“ към Държавното обществено осигуряване (ДОО). 

Ако работите по трудов договор, осигуровките се внасят от работодателя Ви.Част от техния размер се поема от работодателя, а останалата част се удържа от заплатата Ви.

Ако упражнявате свободна професия, сте търговци или извършвате дейност по събиране на диворастящи гъби, имате задължението сами да  внасяте в НАП съответните осигуровки.

Повече за това кой плаща осигуровките, къде и как могат да бъдат платени вижте тук.

3.Размер на пенсията 

Размерът на Вашата пенсия зависи от дохода, който сте имали през годините и какъв е осигурителният Ви стаж към момента на пенсиониране. Минималният размер на пенсията до 30 юни 2025 г. е 580,57 лв., а от 1 юли 2025 г. ще бъде увеличен на 631, 08 лв.

III.Допълнително задължително пенсионно осигуряване

Вторият вид пенсионно осигуряване също е задължително, но е допълнително. То се осъществява като задължително участвате във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО). 

В България има два фонда за допълнително задължително пенсионно осигуряване:

  • универсален пенсионен фонд;
  • професионален пенсионен фонд. 

Те се учредяват и управляват от лицензирани пенсионноосигурителни дружества

1. Универсален пенсионен фонд

Ще Ви се удържат осигуровки за този фонд, ако сте родени след 31.12.1959 г., независимо от категорията труд, който сте полагали. 

Осигуряването в Универсален пенсионен фонд Ви дава следните права:

  • на допълнителна пожизнена пенсия при навършване на общата възраст и стаж, нужни за задължителното пенсионно осигуряване (виж по-горе). Тази пенсия не може да бъде по-малка от 15% от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по задължителното пенсионно осигуряване или 87,09 лв. до 30.06.2025 г., и 94, 66 лв. от 01.07.2025 г.;
  • ако средствата във фонда не са достатъчни за изплащане на допълнителна пожизнена пенсия, имате право да получите натрупаните пари еднократно или разсрочено (ако надвишават трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст);
  • изплащане на натрупаната парична сума на Вашите наследници в случай на смърт;
  • на еднократно или разсрочено изплащане до 50 % от средствата, натрупани по индивидуалната партида, при трайно намалена работоспособност над 89.99 %, установена с експертно решение на ТЕЛК. Повече за това как се установява намалена работоспособност в България вижте тук;

Вноските в този фонд са за сметка на работодателя и работника при работа по трудов договор. Те са в размер на 5% (2,8 % от работодателя и 2,2 % от работника) от размера на общия осигурителен доход и се внасят заедно с вноските за пенсията за осигурителен стаж и възраст в НАП всеки месец. След това НАП разпределя сумата за допълнителното пенсионно осигуряване в съответния фонд. 

2.Прехвърляне на партидата от универсалния пенсионен фонд

Имате право, по Ваша преценка, еднократно да прехвърлите осигурителната си партида от универсалния пенсионен фонд към фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване (ДОО), но само ако:

  • още не Ви е отпусната общата пенсия за осигурителен стаж и възраст; И
  • не по-късно от 1 година преди да навършите съответната възраст за нея – 62 г. и 4 месеца за жени и 64 г. и 8 месеца за мъже. 

За целта трябва да подадете в НАП заявление за прехвърляне. Това можете да направите: 

Промяната е безплатна и влиза в сила от първо число на месеца, следващ месеца, през който направите избора.

3.Професионален пенсионен фонд

Този пенсионен фонд е задължителен за Вас, само ако работите при първа и втора категория труд. Вноските в този фонд се правят само от работодателя.

Пенсията за ранно пенсиониране от Професионалния пенсионен фонд е срочна. Тя се изплаща, докато навършите годините и натрупате стажа, необходими за задължителното пенсионно осигуряване (през 2025г. – навършени 62 г. 4 м. и 36 г. 8 м. стаж за жени и навършени 64 г. 8 м. и 39 г. 8 м. стаж за мъже). След достигане на общата възраст и стаж, ще получите основната си пенсия по задължителното пенсионно осигуряване.

Като задължително допълнително осигурени в Професионален пенсионен фонд, имате следните права:

3.1. Да се пенсионирате по-рано, т.е. при по-малко години натрупан осигурителен стаж и по-ниска възраст от тези по задължителното пенсионно осигуряване:

  • За първа категория труд –  при 10 години осигурителен стаж след 31.12.1999 г. и при навършени 52 г. 4 м. за жени и 54 г. 8 м. за мъже към 2025г.
  • За втора категория труд –  при 15 години минимален стаж след 31.12.1999 г. и  при навършени 57 г. 4 м. за жени и 59г. 8 м. за мъже към 2025г.  

3.2. Да получите еднократно изплащане до 50% от средствата, натрупани по индивидуалната Ви партида, ако имате трайно намалена работоспособност над 89,99 %, призната с експертно решение на ТЕЛК

3.3. Наследниците Ви имат право на еднократно или разсрочено изплащане на сумите, събрани по Вашата партида в случай на смърт;

3.4. Да подадете заявление еднократно чрез териториалното поделение на НОИ до пенсионноосигурителното дружество,  в което се осигурявате, и да поискате средствата от Професионалния пенсионен фонд да бъдат преместени във фонд „Пенсии“ към Държавното обществено осигуряване (ДОО). Това е възможно само ако не сте упражнили правото си на ранно пенсиониране по т.3.1. по-горе.  В този случай пенсията се изплаща от ДОО при условията за първа и втора категория труд, посочени по горе в Секция II. 

4. Избор на пенсионноосигурително дружество, което да управлява Вашия професионален или универсален пенсионен фонд

Съществуват различни лицензирани пенсионноосигурителни дружества и имате право да си изберете едно от тях в срок до 3 месеца от възникване на задължението Ви за осигуряване (напр. започване на работа по трудов договор, регистриране като лице, упражняващо свободна професия, сключване на граждански договор и т.н.).  Това важи и за универсалния, и за професионалния пенсионен фонд.

Изборът се прави пред дружеството, което сте избрали, чрез подаване на заявление, образец от което можете да получите от самото дружество. На този линк, можете да видите как изглежда заявлението, което се подава например към Пенсионноосигурителна копмания „Доверие“.

Ако не си изберете сами такова дружество, НАП Ви разпределят служебно в някое от тях. Списък на пенсионноосигурителните дружества в страната можете да намерите тук. 

Можете и да смените дружеството и да прехвърлите натрупаните във фонда Ви средства в друго пенсионноосугирително дружество.  За целта подавате заявление до пенсионноосигурителното дружество, в което желаете да преминете. Тук може да видите примерно заявление към „Пенсионноосигурителна компания-ОББ“ ЕАД. 

Заявлението се подава на място в офис на дружеството или по електронен път. Промяната е безплатна и влиза в сила от деня на прехвърляне на средствата Ви в новоизбрания фонд.

Ако не знаете в кое дружество сте разпределени, може да проверите това:

  1. През информационния телефон на НАП - 0700 18 700;
  2. На място в централното управление на НАП, Дирекция „Допълнително задължително пенсионно осигуряване“, на адрес гр. София, бул. "Ал. Дондуков" № 52 – ще трябва да покажете документ за самоличност;
  3. Като изпратете запитване в свободен текст на български език по имейл на [email protected], като запитването трябва да е подписано с електронен подпис;
  4. През електронния портал на НАП (https://portal.nra.bg) като влезете с персонален идентификационен код (ПИК), който може да си извадите във всеки офис на НАП. Как да си извадите ПИК вижте в тази статия.
  5. Отново през електронния портал на НАП (https://portal.nra.bg), но чрез квалифициран електронен подпис (КЕП). За да влезете с КЕП трябва също да подадете в офис на НАП:

Влизайки през електронния портал на НАП, освен да научите в кое дружество отиват вноските Ви, ще може да видите и сумите, които са били внесени. 

IV.Допълнително доброволно пенсионно осигуряване

Това пенсионно осигуряване е изцяло доброволно. Сами решавате дали искате да се осигурявате по този начин при лицензирано пенсионноосигурително дружество. 

Такъв фонд можете да си откриете, ако сте навършили 16-годишна възраст. За целта се сключва договор с дружеството

Сами решавате какъв да е размерът на вноската и дали ще внасяте месечно или на различни периоди. 

Натрупаната сума в този фонд може във всеки момент да решите да си я изтеглите. Може да решите и да я получавате като пенсия. Наследниците Ви имат право да получат натрупаните във фонда Ви средства.