Създадено на 25.11.2024 г.

Разрешението за продължително пребиваване в България Ви дава право законно да живеете в страната до 1 година. След изтичането му то може да бъде подновено, колкото пъти е нужно. Такова разрешение може да получите на различни основания, едно от които е ако сте пенсионер. В този случай Вие трябва:

  • да сте получили право на пенсия в България, в държавата си на произход или някоя друга държава; и
  • да разполагате с достатъчно финансови средства, за да се издържате в България.

В тази статия ще опишем процедурата за получаване на този тип разрешение за пребиваване от пенсионери.

Кандидатстване за Виза „D“

За да кандидатствате за разрешение за продължително пребиваване като пенсионер, трябва да разполагате с виза тип „D”. Важното е, че трябва да подадете лично попълнения и подписан формуляр за кандидатстване за виза D в консулското представителство на Република България в държавата, в която пребивавате законно. За виза може да се кандидатства само извън България!

За получаване на такава виза освен формуляра трябва да подадете и следните документи: 

  1. Редовен документ за задгранично пътуване (напр. паспорт), чийто срок за валидност изтича минимум 3 месеца след планираната дата на отпътуване, има поне 2 празни страници и е издаден в последните 10 години.
  2. Копие на страниците от паспорта с личните Ви данни, положените визи и/или разрешения за пребиваване.
  3. Снимка в паспортен формат.
  4. Възможно е да Ви снемат пръстовите отпечатъци. 
  5. Документ за платена такса за виза - 100 евро свен ако е предвидено друго например в закон, в международен договор, по който България е страна. Таксата не се връща, ако имате отказ за издаване на виза. 
  6. Медицинска застраховка за пътуване в чужбина, покриваща всички разходи по репатриране и за неотложна медицинска помощ и спешно болнично лечение за периода на пребиваване в България.
  7. Доказателство, че имате достатъчно средства да се издържате в България, напр. банкови извлечения.
  8. Документи за това, че сте си осигурили жилище - нотариален акт, ако си имате имот в България, или договор за наем.
  9. Свидетелство за съдимост от държавата, чийто гражданин сте или тази, в която живеете.
  10. Документи, които да доказват целта на пътуването Ви до България - напр. решение за отпускане на пенсия в този случай. 

Получаване на разрешението за пребиваване - необходими документи 

След като сте получили виза и сте дошли в България, следва да кандидатствате за разрешение за продължително пребиваване на основание на това, че сте пенсионер. За целта трябва да представите тези документи (част от тях са същите като тези за виза): 

  1. Заявление по образец.
  2. Копие на паспорта Ви със страниците на снимката, личните данни, виза тип „D” и печатът за последно влизане в страната. Носете оригинала на паспорта със себе си, защото ще сверят копието с него. 
  3. Документ за платена държавна такса – ако разрешението е за 6 месеца, таксата е 200 лв., а ако разрешението е за срок от 6 месеца до 1 година, таксата е 500 лв. Допълнително, се събира и такса от 10 лв. върху първоначалната сума за обработка на документите. 
  4. Доказателство, че имате жилище, в което да живеете – нотариален акт за собственост на Ваш имот или нотариално заверен договор за наем (с който трябва да представите и нотариално заверена декларация от собственика, че Ви предоставя адреса за регистрация).
  5. Задължителна медицинска застраховка, ако не сте осигурени в България.
  6. Доказателство, че имате стабилни и достатъчни финансови средства да се издържате, без да има нужда да ползвате социално подпомагане в България, в размер поне колкото минималната месечна работна заплата (933 лв. за 2024 г. и 1077 лв. за 2025 г.) или минималната пенсия (580,57 лв. за 2024 г. и 636 лв. за 2025 г.) в България. 
  7.  Свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чийто гражданин сте, или от държавата, в която обичайно живеете.
  8. Документ, който да удостоверява, че сте получили право на пенсия. Ако пенсията я получавате от друга държава, трябва компетентните органи, свързани с пенсионното осигурява там да Ви издадат този документ. 
  9. Документ от банка в България, който да удостоверява, че по сметка в тази банка ще получавате пенсията си. 

Тези документи трябва да ги подадете в Дирекция „Миграция“ в гр. София, ако живеете в София, или в ОДМВР, където ще пребивавате. 

Важно! При първоначално получаване на такова разрешение трябва да кандидатствате не по-късно от 3 месеца от влизането Ви в България.

По принцип заявлението Ви за разрешение за продължително пребиваване трябва да се разгледа в рамките на 4 месеца при първоначално кандидатстване за разрешението. Този срок може да се удължи с още 3 месеца ако случаят Ви е по-сложен или ако трябва да представите допълнителни документи. За това ще ви уведомят допълнително и ще ви дадат указания какво да направите.

При подновяване на разрешението за пребиваване трябва да го направите не по-късно от 14 дни преди да изтече текущото Ви разрешение за пребиваване в България.  Заявлението Ви се разглежда в 14-дневен срок. Ако случаят е сложен обаче или са нужни допълнителни документи, органите могат да удължат този срок с още 1 месец, за което ще Ви уведомят. 

Какво да направите, ако Ви откажат? 

Ако органите откажат да Ви издадат разрешение за продължително пребиваване, може да оспорвате този отказ пред административен съд. Имате 14-дневен срок от момента, в който Ви съобщят отказа да направите това. За целта се консултирайте с адвокат, който да Ви подготви жалбата срещу отказа. При нужда от правна помощ може да попълните следната форма: 

Поискай помощ

Добавени файлове