Създаденa на 07.11.2024 г.
Независимо дали планирате кратко посещение, преместване с цел работа или се надявате да се установите дългосрочно, България има какво да Ви предложи. В тази статия ще Ви запознаем с най-важното за пребиваването в България - от краткосрочните визи до дългосрочното пребиваване, довеждането на семейството Ви, пребиваване с цел работа или обучение В България.
СТЪПКА I - Получаване на виза
Краткосрочни посещения: нуждаете ли се от виза?
Ако планирате пътуване до България с цел туризъм, бизнес или семейно посещение и сте от страна извън Европейския съюз (ЕС), може да Ви трябва виза „C“ за краткосрочно пребиваване. Виза C Ви позволява да останете в България до 90 дни в рамките на 6 месеца. Не забравяйте да проверите какви са изискванията за конкретната държава,от която идвате. Кликнете тук, за да проверите дали Ви е необходима виза тип „С“. Ако имате нужда от допълнителна информация, прочетете нашата статия:
Виза „С“ - за краткосрочно пребиваване
Виза за дългосрочен престой тип „D“
Ако планирате да живеете в България повече от 90 дни като граждани на трета страна извън ЕС, ще Ви трябва виза тип „D“. Виза тип „D,“ често наричана виза за дългосрочно пребиваване, Ви позволява да пребивавате в България за по-продължителен период от време, обичайно за повече от 90 дни, но не повече от 1 година. Тази виза обикновено е предназначена за цели като работа, обучение, събиране на семейство или други дългосрочни престои. Въз основа на тази виза можете да кандидатствате за разрешение за пребиваване (вж. СТЪПКА II).
За разлика от шенгенските визи за краткосрочен престой (тип „С“), които позволяват пътуване в цялата Шенгенска зона за срок до 90 дни, визата тип „D“ обикновено е валидна само за страната, която я издава. Това означава, че можете да кандидатствате за разрешение за пребиваване само в държавата, която Ви е издала виза D. Специфичните изисквания и процесът на кандидатстване за виза тип „D“ варират в зависимост от целта на престоя. Можете да намерите повече информация за необходимите документи в тези статии, където има раздели за виза тип „D“:
Доведете семейството си в България
Достъп до трудовия паза на чужденци в България и съответните разрешения за пребиваване
Сезонна работа за чужденци в България
Достъп до висше образование в България
Пребиваване в България без виза „D“
Съществуват начини да останете по-дълго, особено ако сте член на семейството на гражданин на ЕС, без да е необходимо да кандидатствате за виза „D“. Повече информация за вашите възможности можете да прочетете тук:
Как да осигурите престоя си в България, без да кандидатствате за виза D
СТЪПКА II - Разрешение за продължително пребиваване
След като сте получили виза тип „D“, можете да кандидатствате за разрешение за продължително пребиваване. Това разрешение за пребиваване Ви дава право да живеете в България за срок до 1 година. То може да бъде подновявано след изтичането му. За да получите това разрешение, трябва да отговаряте на определени критерии. Например, имате право да получите разрешение за продължително пребиваване, ако:
- желаете да работите в България
В тази статия сме събрали цялата необходима информация, която може да Ви потрябва относно работата в България:
Достъп до трудовия пазар на чужденци в България и съответните разрешения за пребиваване
- сте представител на чуждестранно търговско дружество с търговско представителство в България. За целта е необходима проверка и оценка на представените от Вас документи от Българската търговско-промишлена палата относно икономическата дейност и спазването на данъчното законодателство на дружеството Ви за период от 2 години преди регистрацията на представителството, както и документи относно планираната му дейност. Разрешение за пребиваване на това основание може да бъде издадено на не повече от 3 представители на едно дружество.
- сте финансово осигурени родители на български гражданин или на чужденец, който има разрешение за постоянно пребиваване. В този случай документите, удостоверяващи семейните връзки (ако са издадени в чужбина), трябва да бъдат признати от българските власти и регистрирани в съответствие с българското законодателство.
- да сте приети за продължително лечение в лечебно заведение и да разполагате с достатъчно финансови средства за лечение и издръжка, а здравословното Ви състояние да изисква да сте под постоянно квалифицирано медицинско наблюдение.
- имате отпусната пенсия съгласно законодателството на България, страната Ви на произход или друга държава и разполагате с достатъчно средства за издръжка;
- сте член на семейството на чужденец с разрешение за продължително или постоянно пребиваване в България, както и на чужденец с бежански или хуманитарен статут или временна закрила. Документите, удостоверяващи семейните връзки и правото на издръжка, трябва да бъдат признати съгласно българското законодателство. Вижте повече тук:
Доведете семейството си в България
- сте член на семейството на български гражданин и документите, удостоверяващи семейните връзки (ако са издадени в чужбина), са признати съгласно българското законодателство;
Имайте предвид, че според българското законодателство членове на семейството на чужденец, които отговарят на условията за довеждане при такава процедура, са съпруг/съпруга, деца под 18 години, които не са сключили брак, и деца над 18 години, ако се нуждаят от сериозна медицинска помощ и от Вашите грижи. Ако обаче сте български гражданин, членовете на семейството, които отговарят на условията са: Вашият съпруг/съпруга, децата Ви под 21 години, които не са сключили брак, деца над 21 години, които нямат собствени доходи, Вашите родители или баби и дядовци.
- желаете да упражнявате свободна професия след получаване на разрешение от Министерството на труда и социалната политика;
- желаете да извършвате нестопански дейности с след получаване на разрешение от Министерството на правосъдието
- сте получили статут на специална закрила като жертва на трафик на хора;
- искате да продължите университетското си образование в България. Научете повече за достъпността на висшето образование за чужденци в тази статия:
Достъп до висше образование в България
Този списък не е изчерпателен и има и други възможности. Съветваме Ви да се консултирате с адвокат, преди да започнете процедурата.
Сезонна работа за чужденци в България
Ако не сте решили да се преместите в България за постоянно, сезонната работа може да се окаже идеален вариант, тъй като е обичайна практика българските работодатели да наемат чужденци за краткосрочна сезонна работа в областта на хотелиерството, туризма, селското стопанство или строителството. Разрешенията за сезонна работа се получават по-лесно и са валидни от 90 дни до 9 месеца в рамките на 12-месечен период.
Ако искате да научите повече за възможностите за сезонна работа в България, прочетете тази статия:
Сезонна работа за чужденци в България
СТЪПКА III - Разрешение за постоянно и дългосрочно пребиваване
За по-дълъг престой, независимо дали по работа, семейни или лични причини, ще Ви е необходимо разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване.
За да получите някое от двете разрешения трябва вече да сте пребивавали в България поне 5, а в някои случаи 3 години. Това означава, че трябва да сте получили разрешение за продължително пребиваване и да сте го подновявали няколко пъти. Научете повече за критериите и изключенията, когато става въпрос за получаване на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване тук:
Право на дългосрочно или постоянно пребиваване в България
Разрешение за постоянно пребиваване в България за лица без гражданство от бившите съветски републики
СТЪПКА IV - Българско гражданство
След като сте пребивавали в България в продължение на определен брой години, можете да кандидатствате за българско гражданство. В повечето случаи е необходимо да сте живели в България в продължение на 5 години с разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване, за да имате право да кандидатствате за българско гражданство. Ако имате статут на бежанец или сте лице без гражданство и сте живели тук с разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, можете да кандидатствате след 3 години. Има определени критерии, на които трябва да отговаряте, и документи, които трябва да представите при тази процедура. Можете да прочетете повече тук:
- Se connecter pour publier des commentaires