Създадено на 24.02.2025 г.

В България всеки родител има права и задължения по отношение на своите деца, които не са навършили 18 години. Родителите имат равни права и задължения без значение дали са сключили брак или не. 

Българският закон съдържа правила за това какви са основните права и задължения на родителите и на техните деца, по какъв начин се упражняват родителските права от всеки родител при наличие или липса на брак, както и след развод.

I. Какви права и задължения имам като родител към своето дете?

Като родител имате следните права и задължения спрямо детето си независимо от неговия пол:

  • да се грижите за физическото, умственото, нравственото и социалното развитие на детето си, както и за неговото образование и неговите лични и имуществени интереси;

  • да отглеждате детето си и да осигурявате неговото образование съобразно Вашите възможности и като вземете предвид нуждите и наклонностите на детето, за да може то да порасне като самостоятелен и отговорен човек;

  • нямате право да упражнявате насилие върху детето си, както и да го възпитавате със средства, които нараняват неговото достойнство;

  • трябва да осигурявате постоянен надзор на детето си, когато то е под 14-годинша възраст, а след това да осигурявате подходящ контрол на поведението му, докато навърши 18 години;

  • длъжни сте да живеете заедно с детето си докато то навърши 18 години, освен ако важни причини не налагат да живеете отделно. Например, ако детето учи в специализирано училище (музикално или друго) и е настанено на общежитие там, ако поради болест сте настанен продължително в лечебно заведение и др. под.

  • да представлявате детето си до навършване на 14-годишна възраст, както и да давате съгласие за правните действия на детето си от 14 до 18-годишна възраст. 

  • да управлявате имуществото на детето си в негов интерес и като полагате нужната грижа. Може да се разпореждате (например чрез продажба) с негови недвижими имоти и ценни движими вещи (ценни книги, влогове) само след разрешение от районния съд и ако е в интерес на детето.  Детето Ви не може да прави лично или чрез Вас дарения, отказ от права, да дава заеми или да обезпечава чужди задължения. Такива действия нямат правно действие. Ако има нужда или очевидна полза за детето, както и при извънредни нужди на семейството, по изключение съдът може да разреши да се обезпечат чужди задължения чрез залог или ипотека на имуществото на детето Ви. Например: искате да закупите по-голямо жилище за семейството и за целта сте изтеглили кредит. Може да поискате съдът да разреши този кредит да бъде обезпечен с ипотека върху сегашното Ви жилище, ако то е собственост на детето и др.

Важно! Ако детето Ви е напуснало дома си без основателна причина, може да поискате от съда да постанови неговото връщане. 

Ако съдът прецени, че има важни причини, заради които детето не може да живее при Вас, ще уведоми дирекция „Социално подпомагане“ , която ще вземе мерки за неговата закрила. В такива случаи е най-добре веднага да потърсите  правна помощ от адвокат:

Намиране на добър адвокат в България

Поискай помощ

II. Какви права и задължения има моето дете?

Детето Ви има следните права и задължения:

  • правото да бъде отглеждано и възпитано така, че да се гарантира неговото физическо, умствено, нравствено и социално развитие;

  • право на лични отношения с Вас, освен ако съд е постановил друго. Кога и как се определят личните отношения между Вас и детето Ви е описано по-долу в тази статия;

  • правото да се обърне към дирекция „Социално подпомагане“, ако между него и Вас като родител има разногласие по даден въпрос. Ако детето Ви е навършило 14 години и разногласието между вас е по важни въпроси, детето Ви може чрез дирекция „Социално подпомагане“ да се обърне към съда за решаване на спора;

  • задължението да уважава родителите си и своите баба и дядо, както и да им помага. Такова задължение детето има и към другите членове на семейството;

  • задължението да се грижи за възрастните си и болни родители, когато навърши 18 години.

III. Как се упражняват родителските права от двамата родители?

Вие и Вашият съпруг/съпруга сте длъжни да упражнявате родителските си права винаги в интерес на Вашето дете. Можете да упражнявате правата си заедно и поотделно. Когато действате сами, сте длъжни да уведомявате и другия родител за действията си.

Обикновено упражняването на родителските Ви права и задължения е по ваше общо съгласие. Ако има обаче разногласие между Вас и другия родител по някой въпрос, първо трябва да се опитате да го разрешите помежду си. 

Ако това е невъзможно, можете да се обърнете към медиатор или да предявите иск пред съда, който ще разгледа спора и ще реши въпроса. 

IV. Какво се случва при спор между родителите за пътуване на детето в чужбина?

Въпросът за пътуване на дете под 18-годишна възраст в чужбина се решава заедно от двамата родители. Задължително е съгласието и на двамата родители, за да може детето да пътува. 

Ако има спор между родителите, всеки от тях може да подаде молба до съда, който да разгледа и реши този въпрос.

Важно! Ако имате опасения, че другият родител иска да изведе детето Ви извън България без Вашето съгласие, можете да поискате от районния съд да наложи забрана на детето за напускане на страната. Съдът уведомява веднага органите на граничен контрол при МВР, че има образувано такова производство.

Съдът ще изслуша становището и на другия родител, като може да събира и други доказателства. Съдът може да отхвърли искането Ви, но ако приеме, че то е уважително, ще издаде решение, с което ще забрани детето да бъде извеждано от България.  Тази забрана винаги е срочна, за определен период от време.

Може да обжалвате решението на съда в 7-дневен срок. За целта Ви съветваме да потърсите правна помощ и съдействие от адвокат:

 Поискай помощ

Намиране на добър адвокат в България

Когато съдебното решение стане окончателно, съдът веднага изпраща копие от него на МВР, за да бъде въведен сигнал в Шенгенската информационна система, а това ще противодейства на незаконното извеждане на детето от страната.

Забраната за напускане на страната може да бъде отменена от съда по молба на родител, настойник или попечител на детето.

V. Как се упражняват родителските права при развод?

Разводът е начин сключеният граждански брак да се прекрати чрез производство пред съд. В България развод може да се иска:

  • по взаимно съгласие на съпрузите; или 

  • чрез предявяване на иск пред съда при настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

Повече за процедурата по развод можете да прочетете в статията Как да се разведа в България?

Задължителна последица при развода е да се определи как ще се упражняват родителските права, къде ще живее детето и каква ще бъде неговата издръжка. 

Тези въпроси се уреждат или в споразумението за развод по взаимно съгласие, или в хода на съдебния процес при развод по исков ред.

            Възможни са няколко варианта:

  • родителските права да бъдат споделени между вас. Това означава, че и двамата родители ще имате родителски права върху детето, като ще се уговорите в споразумението то да живее определено време и при двамата по ред. Например: можете да се уговорите, че детето ще прекарва 2 седмици при баща си и 2 седмици при майка си; че за едната училищна ваканция ще е при единия родител, а за другата –  при другия и др. Свободни сте сами да уговорите всички тези въпроси, но само в интерес на Вашето дете;

  • ако не можете сами да постигнете съгласие, възможно е родителските права да се възложат от съда на единия родител, а другият да има право на лични отношения с детето.  Това не означава, че другият родител е лишен от родителски права! Но детето ще живее само при единия родител, а другият родител ще има право да го взима при себе си определени дни в месеца. Например: ще може да го взима всеки първи и трети уикенд в месеца, както и за определен брой дни през ваканцията и др. 

При решаването на това дали родителските права ще бъдат споделени и при кой родител ще живее детето (или и при двамата), винаги се взима под внимание желанието и мнението на детето и връзката му с всеки от родителите. Ако детето е навършило 10 години, може да бъде изслушано от съда по този въпрос.

Важно! Когато упражняването на родителските права е възложено само на единия родител, другият родител има  задължението да плаща издръжка на детето. Минималната месечна издръжка за 2025 г. е 270 лв.

Важно! Възложените с решението за развод родителски права и лични отношения с детето не са окончателни. Във всеки момент до навършване на 18-годинша възраст на детето, всеки родител може да поиска от съда промяна в разпределените родителски права и лични отношения с детето, когато има важни причини за това. 

VI. Как се упражняват родителските права при раздяла?

Ако с Вашия партньор сте живели на семейни начала без да сте имали сключен брак и се разделите, отново трябва да уредите помежду си кой и как ще упражнява родителските права върху Вашето дете и къде ще живее то.

Отново можете да постигнете писмено споразумение помежду си, в което да уговорите дали родителските права ще се възложат на единия родител или ще бъдат споделени между двамата (виж т. V по-горе).  Това писмено споразумение се представя в съда, който трябва да го утвърди. 

Ако не можете да постигнете съгласие, всеки родител може да предяви иск за родителски права пред съда, който ще се произнесе по следните въпроси:

  • къде ще живее детето;

  • кой от родителите ще упражнява родителските права;

  • какви ще бъдат личните отношения на другия родител с детето;

  • каква издръжка на детето ще дължи родителя, на който не са предоставени родителските права.

Важно! Постигнатото споразумение или решението на съда подлежат на последваща промяна, в случай, че има нови факти и обстоятелства от значение за упражняването на родителските права от някой от родителите.

VII. Ограничаване и лишаване от родителски права

По искане на единия родител, на прокурора или на дирекция „Социално подпомагане“ съдът може да ограничи или лиши другия родител от родителски права.

Родителските Ви права могат да бъдат ограничени, когато:

  • с поведението си представлявате опасност за здравето, възпитанието или имуществото на детето;

  • не можете да се грижите за детето и да упражнявате родителските си права, поради душевна болест или по друга обективна причина. 

Може да бъдете лишени от родителски права:

  • когато без основателна причина трайно не полагате грижи за детето и не му давате издръжка;

  • при особено тежки случаи на поведение, с което поставяте в опасност здравето, възпитанието или имуществото на детето си или не можете трайно да се грижите за него;

Когато съдът прецени, че родителските права трябва да бъдат ограничени, може да постави условия за упражняването на някои от тях или да ги възложи на друго лице. 

При ограничаване или лишаване от родителски права, съдът може да промени местоживеенето на детето и даже да определи то да бъде настанено извън семейството. Това е допустимо, когато няма друг родител или упражняването на родителските права от него не е в интерес на детето. 

Важно! Когато детето е настанено извън семейството съдът:

  • определя издръжката на детето;

  • може да постанови мерки за лични отношения между родител и дете. Например: да постанови, че ще можете да виждате детето само в присъствието на друго лице или само на определено безопасно за детето място.

Важно! При промяна на обстоятелствата съдът може да измени мерките за ограничаване или лишаване от родителски права. Като родител също имате право да поискате от съда да Ви бъдат възстановени родителските права, когато е отпаднала причината, поради която сте били лишени от тях. 

Във всички случаи на ограничаване или лишаване от родителски права, както и при възстановяването им, съдът уведомява дирекция „Социално подпомагане“, за да може тя, ако е необходимо, да предприеме мерки по учредяване на настойничество (за деца до 14-годишна възраст) или попечителство (от 14 до 18 -годишна възраст) на детето или настаняването му извън семейството. 

По всички въпроси, свързани с родителски права при развод или раздяла, разногласия между родителите, както и при ограничаване или лишаване от родителски права, Ви съветваме да се консултирате с адвокат:

Поискай помощ

Намиране на добър адвокат в България